Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 липня 2022 року
Published: 01.07.2022 y., 16:04 | Author: Кузьменко Артем
Протягом червня на території виноградарської зони України спостерігалася жарка зі зливами і грозами погода. Середньомісячні температури повітря коливалися у межах 20–23℃, максимальні температури повітря досягали 32–36℃, а мінімальні температури повітря опускалися до 12–15℃. Кількість опадів по Одесі склала близько 30 мм або 60% норми.
Зараз на виноградниках півдня України спостерігається фаза розвитку ягід. При системі обробітку ґрунту за типом чорного пару його вологість на кінець червня варіює у 1 м шарі від 62 до 72% НВ. Для поточної фенофази винограду оптимальна вологість ґрунту дорівнює 70–85% НВ.
На зрошуваних насадженнях необхідно провести вегетаційний полив нормою 700–800 м3/га при поливі по борознах і 100–120 м3/га на ділянках з краплинним зрошенням.
У культурі винограду без зрошення особливу увагу слід приділити видаленню підщепної порослі та боротьбі з бур’янами, які в поточному році можуть створити серйозну небезпеку життєдіяльності виноградників, зменшити врожайність насаджень та погіршити якість ягід.
Господарствам рекомендується моніторити водний режим виноградників. Якщо ґрунтова посуха продовжиться впродовж липня, необхідним буде передбачити нормування кущів врожаєм за рахунок часткового видалення незрілих грон. Такий прийом при ґрунтових посухах підвищує якість залишеного на кущах винограду, поліпшує процеси визрівання пагонів та підготовку рослин до майбутньої зимівлі.
На молодих виноградниках, крім обламування зайвих пагонів, слід виконати комплекс операцій із зеленими частинами кущів зі створення формувань, обов’язково здійснити катаровку.
У вегетацію 2022 року розвиток першого покоління гронової листокрутки проходив за несприятливих погодних умов. Через прохолодну погоду та недобір ефективного тепла літ метеликів розпочався пізніше – у третій декаді квітня. Погодні умови у цей період не сприяли активності шкідника, чисельність була невеликою. Стосовно другого покоління гронової листокрутки, літ і яйцекладка розпочалися у ІІ декаді червня та характеризувалися високою інтенсивністю. Прохолодна погода з дощами у третій декаді червня стримувала активний літ шкідника, який продовжується дотепер. Пік льоту метеликів припав на 25–27 червня, коли в окремих виноградарських господарствах Одеської області до пастки потрапляло до 300 метеликів на добу. Відродження гусениць дуже розтягнуто в часі, розпочалося на початку III декади червня і буде продовжуватись до кінця липня. В більшості господарств, поширеність гусениць другого покоління гронової листокрутки відмічається на 3–5% обстежених кущів з невеликим заселенням молодих грон на 1–2%. За умов подовженого періоду розвитку шкідника, необхідно застосовувати комплексні препарати, які мають високий рівень контролю шкідників та найдовший період захисної дії серед інших інсектицидів. Такими є інсектицид Воліам Флексі (0,3-0,5 л/га), Кораген (0,2 л/га), Проклейм (0,4 кг/га) та ін., тривалість захисної дії яких складає – до 20–25 днів. Слід зазначити, що ця обробка буде регулювати розвиток інших видів шкідників (бавовняну совку, різні види цикад і трипсів та ін.), при їх низькій чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічного порогу шкідливості.
Фітосанітарний моніторинг стану виноградних насаджень вказує на початок розвитку оїдіуму. Період розвитку винограду «дрібна горошина» – інтенсивний ріст ягід є найбільш небезпечним для зараження ягід оїдіумом. Хвороба зустрічається переважно осередками, але погодні умови у вигляді високих вологості та температури повітря є сприятливими для подальшого інтенсивного розвитку оїдіуму на виноградниках, тому слід вчасно проводити обробки насаджень. Мілдью на даний час знаходиться у депресивній стадії, але профілактичні обробки проти даної хвороби треба продовжувати.
Протягом липня місяця, в умовах чергування спекотної посушливої погоди з дощовими періодами, слід очікувати повсюдного поширення білої гнилі із рівнем розвитком від слабкого до помірного. З цього приводу необхідно передбачити застосування фунгіцидів, які мають побічну дію на гнилі винограду. Гарну ефективність мають системно-трансламінарні фунгіциди, такі як Луна Сенсейшн (0,25-0,35 л/га), Натіво (0,16-0,18 кг/га), Квадріс (0,8 л/га) та ін. Сіра гниль набуде осередкового поширення за умови жаркої погоди в поєднанні з опадами в період дозрівання ягід винограду, при температурі повітря +24…30℃ та відносної вологості повітря – 80–100%, а також на винограді, пошкодженому гроновою листокруткою та різними хворобами, в першу чергу мілдью та оїдіумом.
Таким чином, впродовж першої декади липня, в період інтенсивного росту ягід до їх змикання у гроні, необхідно провести обробку, застосовуючи бакову суміш з наступних препаратів: Акробат МЦ (2,0 кг/га) + Колліс (0,4 л/га), Малвін (1,8-2,5 кг/га) + Оріус (0,4-0,6 л/га), Мілдікат 25, КС (3,0 л/га), або Сакура (2,5-3,0 л/га) + Топсін-М (1,0-1,5 л/га), Танос 50, в.г. (0,4 кг/га) + Талендо (0,2 л/га), Фалькон (0,3 л/га) + Флінт Стар (0,5 л/га), Ридоміл Голд (2,5 кг/га) + Топаз (0,2 л/га), Пергадо (4,0-5,0 кг/га) + Діналі (0,6-0,7 л/га), Сфінкс Екстра (1,8-2,2) + Імпакт (0,1 л/га) та ін.