Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 жовтня 2023 року
Published: 01.10.2023 y., 09:43 | Author: Кузьменко Артем
Вересень на території півдня України відзначався дуже теплою, як для цієї пори року, та надзвичайно сухою погодою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середньодекадні температури повітря перевищували середні багаторічні значення у першій декаді на 4,3⁰С, у другій декаді – на 3,2⁰С, а у третій декаді – на 5,7⁰С. Середньомісячна температура повітря у вересні перевищувала норму на 4,4⁰С і становила 16,7⁰С. Максимальна температура повітря досягала у першій декаді +31⁰С, а мінімальна знижувалася у другій декаді до +11⁰С. Сума температур повітря стійко вище +10 ⁰С на 30 вересня склала 3525 ⁰С, що вище норми на 385⁰С. Ефективних опадів у другій і третій декадах серпня й впродовж вересня не спостерігалося.
Практично в усіх виноградарських господарствах уже зібрані столові та технічні сорти винограду пізнього терміну достигання, або їх збір закінчується.
Виноград культурних сортів перебуває на стадії підготування до зимівлі. Попереднє обстеження насаджень основних районованих сортів показало, що визрівання пагонів задовільне на ділянках високого рівня агротехніки; пагони визріли не менше як на 2/3 довжини. Водночас, на ділянках де спостерігаються ушкодження рослин хворобами та високий ступінь забур’яненості, визрівання пагонів незадовільне і не перевищує 1/2 довжини.
Процес визрівання пагонів та накопичення пластичних речовин для зимівлі уповільнені на виноградниках без зрошення через низький рівень вологості грунту. За результатами визначення польової вологості на кінець вересня встановлені такі рівні на чорноземі південному важкосуглинковому: в шарі 0-20 см 41,4% від найменшої польової вологоємності. Зі збільшенням глибини цей показник зростає до 64,7%НВ.
Запас продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту дуже низький. На деяких ділянках спостерігається передчасний листопад.
На неполивних насадженнях для забезпечення умов накопичення в грунті атмосферних опадів в осінньо-зимовий період, після збору урожаю треба провести чизелювання міжрядь на глибину 20-25 см, а по ущільненій технологічній колії – на глибину 15-20 см.
На поливних виноградниках доцільно передбачити вологозарядковий полив після повного опадання листя. Поливну норму скоригувати таким чином, щоб польова вологість ґрунту кореневмісного шару була доведена до рівня 100-90%НВ.
На молодих (1-2 річних) виноградниках, з метою попередження пошкоджень майбутніх штамбів і особливо місця щеплення морозом, обов’язковим має бути підгортання кущів шаром грунту 20-30 см.
Для знезараження кущів з метою знищення зимуючих стадій комах і спор патогенних грибів, восени необхідно провести 2 комплексні обробки насаджень.
Першу обробку проводять по листю (після збору урожаю), другу – після опадання листя, але не раніше 14 днів після останньої обробки. Важливо правильно підібрати препарати, тому що кожний препарат працює при певній температурі, і не всі їх можна змішувати.
Обробку по листю необхідно проводити в суху погоду при температурі не нижче +10 ºС. В цей період ефективно використовувати бакову суміш із карбаміду та залізного купоросу (3-5 %), яка має декілька переваг у захисті рослин. Перш за все ця суміш знезаражує листя від збудників хвороб і має акарицидну дію, ефективно працює, як дезінфектор проти лишайників і мохів, як добриво у боротьби з хлорозом та сприяє кращому закладанню бруньок майбутнього врожаю.
Залізний купорос є контактним препаратом широкої дії, викорінює практично всю фітопатогенну інфекцію і проявляє акарицидну дію. Спільне застосування залізного купоросу з азотними добривами створить кисле середовище, що сприятиме прискоренню процесів розкладання рослинних рештків, обмеженню розвитку і збереженню зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Після опадання листя (при середньої температурі повітря не нижче +4ºС), рекомендуємо використовувати універсальні препарати на основі концентрату рослинно-масляної емульсії 30-В, 76%, або 30-Д, 83%. Препарати, рівномірно покриваючи кущі масляною плівкою, створюють захисний бар’єр на поверхні рослин, який буде утримуватися протягом усього зимового періоду та перешкоджати проникненню кисню, що призводить до загибелі яєць і личинок комах і спор патогенів та захищати виноградні кущі від коливань температури у зимовий період. Обробку треба провести за місяць до мінусових температур, не пізніше другої декади листопада, застосовуючи 3 – 4% концентрацію препаратів (15 – 40 л/га).