(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 10 червня 2019 року
Published: 10.06.2019 y., 07:34 | Author: Кузьменко Артем
Впродовж травня на території виноградарської зони України спостерігалася спекотна зі зливами погода. Лише на початку місяця було прохолодно – мінімальні температури повітря знижувались до 6-7 °С. Середньомісячні температури повітря становили: +18,5°С у Запоріжжі, +18,0°С у Херсоні, Миколаєві, +16,6°С в Одесі та +15°С в Ужгороді. Сума активних температур на 31 травня за даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є.Таїрова» становила 648°С, що на 12°С вище норми. Максимальні температури повітря у третій декаді травня досягали +31…+33°С на півдні України, а по Одесі та Ужгороді цей показник становив +26°С. Опади впродовж травня носили зливовий характер, їх кількість склала у Запоріжжі 38 мм, у Херсоні – 73 мм, у Миколаєві – 55 мм, в Одесі – 40 мм, в Ужгороді – 107 мм.
На поточну дату на виноградних кущах відбувається фаза цвітіння. В господарствах закінчене обламування зелених пагонів та нормування навантаження кущів пагонами. На насадженнях сортів з невеликим за розміром грона (Рислінг рейнський, група сортів Піно, Каберне Совіньон, Шардоне, Трамінер, інший сортотип) при нормуванні на 1 погонний метр вертикальної шпалери доцільно залишати не більше 30 пагонів; з середнім розміром грона (Одеський чорний, Сухолиманський білий, Аліготе, Совіньон, Фетяска, Мускат оттонель, інший сортотип) – 25 пагонів; з великим розміром грона (сортогруппа столових сортів) – 20 пагонів.
Атмосферні опади до початку фази цвітіння винограду сприяли інтенсивному росту пагонів. При такій силі росту на окремих сортах для зменшення обсипання квіток і здрібнення ягід, на самому його початку доцільно здійснити прищипування верхівок зелених пагонів. Прийом прищипування дозволяє скоригувати («вирівняти») силу росту пагонів.
До завершення фази цвітіння необхідно завершити перше підв’язування зелених пагонів, з тим, щоб можна було якісно обприскувати кущі проти хвороб. Потім у міру росту і за потреби, прийом доцільно повторити. Важливо, під час підв’язування, розподілити пагони рівномірно по дроту у вертикальному або злегка похилому положенні. Зелені пагони підв’язують не туго таким чином, щоб між дротом шпалери і пагоном не було прямого контакту (у формі «вісімки»). В одну петлю, звичайно, беруть не більше одного-двох пагонів. При натягуванні на шпалері двох паралельних дротів, замість підв’язування провадять заведення пагонів за дріт.
На виноградних насадженнях триває літ метеликів першого покоління гронової листокрутки (Lobesia botrana Den. et Schiff), який розпочався з 19 квітня. У зв’язку з дощовими умовами літ листокрутки тривалий. Відродження гусениць відбувається не одночасно і розтягується до місяця і більше. Згідно феромонному моніторингу льоту метеликів обробку проти першого покоління гронової листокрутки в різних господарствах почали проводити 9-15 травня, а саме через 10 днів після дати масового льоту шкідника. Наступну обробку слід планувати в період «після цвітіння» винограду – це 15-20 червня. Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листокрутки мають препарати: Децис Ф-люкс к.е. (0,4-0,6 л / га), Люфокс 105 ЕС (1,0 кг / га), Номолт к.с. (0.5 л / га), Сумі-альфа к.е. (0,4-0,6 л / га), Золон 35 к.е. (1,0-2,8л / га), Нупрід 200 (0,2 л / га), Цезар к.е. (0,2 л / га), Енжіо (0,18 л / га) та ін.
Листова форма філоксери (Viteus vitifolii Fitch.) в даний час набула поширення у всіх зонах виноградарства України, а найбільш широке – в Закарпатті, де відзначається наростання її шкідливості і фіксується її розвиток на 15-45% кущів, на території півдня України має обмежене поширення – не більше ніж на 5-15% ушкоджених кущів.
Активно розвиваються і поширюються чотириногі кліщі (Eriophyidae) – це виноградний повстяний кліщ, або виноградний зудень (Eriophyes vitis Рgst.) та виноградний листовий кліщ (Calepitrimerus vitis Nal.). Відмічається повсюдне розселення рослиноїдними трипсами, які представлені трьома видами: трипс виноградний (Drepanothrips reuteri Uzel.), трипс звичайний (Frankliniella intosa Trybom) та трипс тютюновий (Thrips tabaci Lindemann). Найбільш вразливим періодом для пошкоджень трипсами є весняний період активного росту пагонів та період цвітіння.
Оптимальне планування обробок і найбільш ефективний період для захисту від вказаних шкідників в період весняної міграції – це стадія набрякання бруньок – розсування верхніх лусочок до появи 1-2 листків. Мета обробки – видалити особин, які перезимували, до початку відкладання яєць. Високу ефективність (98,5-99,3%) в зниженні їх чисельності та контролю їх шкідливості мають наступні препарати: Вертімек 018 ЄС, КЕ (1,0 л/га), Масаї, з.п. (0,4-0,6 кг/га), Омайт в. е. (0,15 л/га), Енвідор к.с. (0,4 л/га) та ін. Тіовіт Джет (6,0 кг / га) має ефективну побічну дію, як на оїдіум, так і на кліщів.
Поточний рік є сприятливим для розвитку мілдью (збудник Plasmopara vitícola Berl. et de Toni). Дощова погода перед цвітінням винограду і наявність крапельно-рідинної вологи, при помірній середньодобовій температурі повітря, сприяють розвитку мілдью, як на листі, так і на суцвіттях.
Прояв перших ознак розвитку вторинної інфекції оїдіуму (збудник Uncinula necator Burr.) фіксується в першій половині вегетації: на півдні України – II декада травня; в Закарпатті – III декада травня – I декада червня. В останні роки зареєстровано збільшення інтенсивності ураження і тривалості періоду шкідливості оїдіуму на виноградних насадженнях – більш ранній прояв перших ознак розвитку вторинної інфекції та її розвиток в осінні місяці (жовтні-листопаді) на здерев’янілих пагонах, що пов’язано зі сприятливими погодними умовами для розвитку патогену в цей період. Максимальне накопичення інфекції на півдні України відзначають в кінці червня – початку липня, в Закарпатті – в липні. Починаючи з I-ої декади серпня, спостерігається ослаблення розвитку і поширення оїдіуму. У вересні відбувається «осінній спалах» хвороби. Щороку ймовірність розвитку оїдіуму за типом епіфітотії є високою, щорічно поширення оїдіуму становить 75-80% при розвитку хвороби на рівні 35-85% на листках і 80-95% на гронах.
Сіра гниль (збудник Botrytis cinerea Pers.) також відноситься до числа найбільш економічно значущих хвороб винограду і в Україні розвивається за типом епіфітотії до 5-6 разів за десятиліття. Масовий розвиток сірої гнилі зазвичай спостерігається в III декаді серпня – I декаді вересня, а також в жовтні – при дозріванні винограду на тлі рясних опадів. Підвищенню ступеня розвитку хвороби сприяє пошкодження ягід винограду гусеницями гронової листокрутки II-ой і III-ой генерацій.
Серед хвороб багаторічної деревини збільшився розвиток чорної плямистості, антракнозу і ески. Даними хворобами найбільш сильно пошкоджені виноградні масиви, де не проводяться ранньовесняні фунгіцидні обробки та відсутні в системі захисних заходів мідьвмісні препарати. До того ж відзначається зростання шкідливості чорної гнилі (збудник Guignardia baccae Viala et Ravas) і альтернаріозу ( збудники: Alternaria vitis, A. alternata, A. tenuissima і ін.), розвиток хвороб розпочнеться з кінця червня на початку липня.
Для запобігання розвитку хвороб, з метою профілактичного захисту в період фази розвитку винограду «після цвітіння» слід провести обробку насаджень баковими сумішами фунгіцидів: Танос 50 в.г. + Талендо 20 к.е .; Акробат мц, ВДГ + Колліс, к.с .; Мелоді Дуо 66, 75 в.г. + Фалькон 360 ЄС, к.е.; Ридоміл Голд мц, ВДГ + Топаз, к.е .; Фольпан 80, в.г. + Топсин М 70, з.п.
Дані комбінації пестицидів забезпечать ефективний захист від мілдью, оїдіуму та сірої гнилі з додатковою дією на ефективний захист виноградних кущів від таких хвороб, як чорна гниль, біла гниль, альтернаріоз та ін.
Для оптимізації фітосанітарної обстановки виноградних насаджень при моделюванні системи захисту щодо комплексу шкідливих організмів слід враховувати стійкість сорту, чисельність шкідників, запас інфекційного початку, довгостроковий і короткостроковий прогноз погодних умов і фенофаз розвитку виноградних рослин. При цьому необхідно чітко знати біфенологію розвитку шкідників і біоекологію збудників хвороб для розрахунків термінів проведення профілактичних обробок фунгіцидами та точних термінів застосування інсектицидів і акарицидів, що дозволить отримати стабільний біологічно обумовлений якісний врожай при мінімальних витратах на проведення захисних заходів.
Більш детальні рекомендації з питань культивування винограду, заходів захисту виноградних насаджень від хвороб і шкідників можна отримати у кваліфікованих фахівців ННЦ “ІВіВ імені В.Є. Таїрова” за адресою: 65496 м. Одеса, смт.Таірове вул.40-річчя Перемоги, 27
Контактні телефони +38 (048) 740- 36-76
E-mail: iviv_nnc@ukr.net.
Директор
ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» ,
академік НААН України В. В. Власов