(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 травня 2020 року
Published: 01.05.2020 y., 09:37 | Author: Кузьменко Артем
Квітень на території виноградарської зони України відрізнявся помірно теплою та посушливою погодою. Середня температура повітря становила 10 °С (в Ужгороді – 13 °С тепла),а максимальна температура підвищувалась до 19-23 °С тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась у Миколаєві та Ужгороді до -4…-5°С; у Запоріжжі, Одесі до -1 °С; у Херсоні до +1 °С. За даними метеорологічного посту ННЦ «ІВіВ ім. В.Є.Таїрова», стійкий перехід середньодобової температури повітря стався 9 квітня, що на 13 днів раніше середніх багаторічних строків. Сума активних температур на 30 квітня склала 190 °С, що на 30 °С вище за норму. Середня відносна вологість повітря коливалася у межах 40-50 %, а мінімальна вологість повітря опускалася до 10-17 %. Опади, які спостерігались впродовж квітня, були неефективними, їхня кількість склала від 1 до 4 мм, в Ужгороді – 9 мм.
Протягом осінньо-зимового періоду в зоні промислового виноградарства України не відмічалося значних опадів, які відіграють важливу роль у поповненні вологозапасів грунту. За спростереженнями Л.Ф.Овчинікової критичними для розвитку виноградної рослини є роки, коли вміст грунтової вологи в метровому шарі вже навесні падає нижче 70% НВ.
Підвищений температурний режим та відсутність значних опадів навесні 2020 року зумовили подальше зниження запасів грунтової вологи. Невеликі запаси вологи у грунті зумовили слабку та нерівномірну появу сокоруху (“плач”) у рослин винограду, або його практичну відсутність.
Враховуючи низькі запаси вологи у грунті та добру збереженість вічок, у цьому році не можна залишати високе навантаження на кущах. Остаточне навантаження пагонами повинно встановлюватись під час “зеленого” обламування у травні та відповідати властивостям сорту, а за умов погіршення ситуації із вологозабезпеченням, доцільне зменшення навантаження виноградників на 20 % від рекомендованого.
Для отримання врожаю необхідно прийняти всі заходи із збереження вологи, своєчасно закривати її. Більшість господарств на цей час завершили обрізування плодоносних виноградників. Зараз проводиться відкривка, обрізування та ремонт молодих (1-2-річних) насаджень. На молодих 2-3 річних виноградниках необхідно провести локальні вологозарядкові поливи за допомогою гідробурів, нормою не менше 10 л на кущ.
На 1 травня на виноградних насадженнях продовжується літ метеликів першого покоління гронової листокрутки, який розпочався з 14 квітня. В минулі роки (2019, 2018) метелик вилетів пізніше звичайного – відповідно 3 та 4 травня, що було пов’язано із невисокими температурами у квітні місяці, які були в межах 8,5-9,9ºС, і тільки наприкінці місяця температура піднялася до рівня 11,5ºС. Літ поки не масовий, в пастку за добу потрапляє всього 3-4 самця. У зв’язку з прохолодними погодними умовами та розтягнутим льотом, відродження гусениць відбуватиметься неодночасно і розтягнеться на місяць або більше. У зв’язку з цим треба буде передбачити дві обробки інсектицидами, але проводити їх потрібно, виходячи із даних феромонного моніторингу та при наявності порогової кількості шкідника. Захист необхідний, якщо кількість відловлених самців на одну пастку за добу в період масового льоту буде перевищувати 20 екз. Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листокрутки має така схема: до відкладання яєць застосувати Люфокс (1,0 л/га), Матч (1,0 л/га), або Номолт (0,5 л/га), потім через 10-12 днів після відродження гусениць застосувати Карате Зеон (0,15-0,2 л/га), Сумі-альфа (0,4-0,6 л/га), Балазо (0,2-0,3 л/га), Нупрід (0,2 л/га), Цезар (0,2 л/га), Енжіо (0,18 л/га) та ін. Ці обробки будуть ефективні і проти трипсів. В подальшому моніторинг популяції гронової листокрутки та обліки пошкоджень суцвіть і грон винограду проводять протягом усього сезону.
В період відособлення суцвіть, або у фазу 5–6 листків (I–II декада травня) на виноградниках слід провести третю обробку. Раніше в цей період захист проводили переважно від мілдью, але у зв’язку із щорічним масовим розвитком оїдіуму зараз проводять комплексний захист від мілдью і оїдіуму. Однак пріоритетне завдання для захисту винограднику в цей період – це профілактична обробка проти мілдью. Початок проведення заходів щодо захисту від мілдью залежить від строків появи первинної інфекції (зараження). На допомогу тут може прийти «правило десяти». Імовірність зараження є дуже значною, якщо за температури повітря більше 10°С рівень атмосферних опадів перевищив 10 мм, а довжина приросту становить 10 см.
Обробку проводять безпосередньо перед можливим зараженням мілдью. Тут зазвичай достатньо застосування препаратів контактної дії, таких, як Полірам ДФ (2,5 кг/га) або Делан (0,5-1,0 кг/га) з додаванням фунгіцидів проти оїдіуму, переважно з групи триазолів (Фалькон (0,3 л/га), Топаз (0,15-0,25 л/га), Талендо (0,175-0,225 л/га) та ін.), або використати фунгіцид комплексної дії Шавіт (2,0 кг/га). Окрім того, обробки на цьому етапі забезпечують також профілактичний захист винограду від сірої гнилі, чорної плямистості, краснухи та антракнозу.
Академік НААН України | Власов В. В. |