Довідка про стан виноградних насаджень України на 10 травня 2025 року
Published: 10.05.2025 y., 07:07 | Author: Кузьменко Артем
На півдні України у першій половині квітня спостерігалася прохолодна із заморозками погода, у другій половині місяця було доволі тепло. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» у першій декаді середня температура повітря становила +7,6⁰С – на 0,3⁰С нижче норми, у другій – +9,1⁰С , що нижче норми на 0,6⁰С, а у третій декаді температура повітря підвищилась до +12,7⁰С, що на 1,1⁰С вище за норму. Середньомісячна температура повітря становила +9,8⁰С, що близько до середніх багаторічних значень. Період зі значним зниженням температури спостерігався з 7 по 14 квітня, причому температура у повітрі опускалася до 2⁰С морозу, а на поверхні ґрунту – до 5⁰С морозу. Максимальна температура повітря досягала 27⁰С тепла у третій декаді. Опади переважно спостерігалися у першій декаді, їхня кількість за квітень склала 15 мм (49% від норми).
На Півдні Одещини на виноградниках триває період росту пагонів, який розпочався наприкінці квітня при температурі повітря 8-10 °С. Приморозки 0…-1 °С) можуть пошкоджувати як бруньки, так і пагони.
На кінець квітня польова вологість ґрунту в шарі 0-100 см варіює в інтервалі 70-82 %НВ. Запас продуктивної вологі в метровому шарі важкосуглинкового чорнозему дорівнює 81 мм, що нижче за середньо-багаторічні значення.
В разі прогнозів метеослужб про можливі приморозки на невеликих площах можна проводити задимлення. Тюки з мокрою соломою підпалюються за кілька годин до сходу сонця. Для цього можна використовувати й димові шашки або генератори диму.
За пошкодження приморозками тільки верхівок пагонів, ріст їх відновлюється з пасинкових бруньок, а врожай – з суцвіть, що збереглися, і частково суцвіть на пасинках. Стійкість рослин до приморозків підвищується при обприскуванні кущів біологічно-активними речовинами (Вуксал, Ізабіон, Megafol). Застосування зазначених препаратів ефективне й після пошкодження рослин приморозками. Вони сприяють інтенсифікації регенераційних процесів (відновлюванню рослин).
Упродовж травня найважливішими агротехнічними заходами з догляду за насадженнями винограду є розпушування ґрунту в міжряддях і рядах; обламування і прищипування пагонів; заходи захисту рослин від хвороб і шкідників; підживлення рослин.
Порівняно тепла зима добре сприяла перезимівлі збудників хвороб винограду. Наявний інфекційний запас достатній для повсюдного та сильного розвитку, як мілдью так і оїдіуму в поточному році. Епіфітотійного характеру вони набудуть за сприятливих для свого розвитку погодних умов. Для мілдью – температура 14-25 ºС, дощі та роси, для розвитку оїдіуму – умови сухого й жаркого літа. Поширення сірої гнилі ймовірне в період дозрівання ягід за наявності вологи. Погодні умови зими також були сприятливими для перезимівлі гронової листокрутки, тому очікується висока чисельність шкідника в поточному році.
Дощі наприкінці квітня та у травні провокують більш інтенсивний розвиток первинної інфекції різних хвороб, яким необхідна краплинно-рідинна волога. Тому у першій-другій декаді травня необхідно передбачити профілактичне обприскування насаджень, бажано у фазі 3-5 листків. Обробка на цьому етапі забезпечує профілактичний захист винограду в першу чергу від чорної плямистості, краснухи та антракнозу, а також знижує інфекційний запас інших грибних хвороб (мілдью, оїдіуму, сірої гнилі та ін.). Перевагу треба надавати контактним препаратам з широким спектром дії – Антракол (1,5 кг/га), Полірам® ДФ (2,5 кг/га) або Делан® (0,5-1,0 кг/га), Малвін (2,0 кг/га), Шавіт® (2,0 кг/га), Дітан М-45 (2,0 кг/га) та інші з додаванням сірковмісного фунгіциду (Кумулюс (5,0 кг/га), Тіовіт Джет (5,0 кг/га), Інферно (5,0 кг/га та ін.), який має побічну дію на кліщів при їх низькій чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічного порогу шкідливості та забезпечуючи профілактичну дію на оїдіум.
Особливу увагу на виноградниках необхідно приділяти боротьбі з бур’янами, які ускладнюють фітосанітарний стан насаджень та є резервуаром розвитку і живлення для багатьох шкідників, особливо для цикад та трипсів.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.