Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 травня 2016 року
Опубліковано: 01.05.2016 р., 06:11 | Автор: Кузьменко Артем
На протязі квітня у виноградарський зоні України утримувалась порівняно тепла і дощова погода. Середньомісячна температура повітря коливалася у діапазоні 11-1ºС. Мінімальна температура повітря знижувалась на початку квітня до 1-3 ºС тепла, а максимальна досягала 25-28 ºС. За даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» перехід середньодобової температури повітря через +10 ºС у бік підвищення відбувся 7 квітня, що на два тижні раніше звичайного, а на кінець квітня сума активних температур дорівнювала 250 ºС, що на 90 ºС більше за норму. Кількість опадів по території півдня України коливалась від 52 мм (Миколаїв) до 77 мм (Запоріжжя), що приблизно у два рази перевищило середні багаторічні значення.
Спостереження за динамікою вологозапасів показують, що на виноградниках Інституту запаси продуктивної вологи на кінець квітня становлять 75-80% НВ, що на рівні або дещо вище середніх багаторічних значень. З метою збереження існуючих запасів вологи на ділянках з осіннім чизелюванням необхідно провести культивацію на глибину не більше 10-12 см.
Обстеження виноградників свідчать про неоднорідність їх стану. На насадженнях, де в минулому році захисту рослин приділялась належна увага і пошкодження кущів було незначним, виноград добре переніс зиму, відмічене добре закладання та диференціація плодових утворень. Але поряд із цим є окремі ділянки, де ушкодження кущів сягає критичних значень.
Загалом, враховуючи добру збереженість та плодоносність вічок, подальший розвиток виноградних рослин буде зумовлений динамікою метеорологічних факторів, а їх продуктивність – рівнем агротехнічних та захисних заходів на виноградниках протягом вегетації рослин.
На насадженнях, де обрізування проводилось на початку зими і була залишена більша кількість вічок на випадок їх загибелі, треба зменшити навантаження кущів вічками. Остаточне навантаження пагонами повинно встановлюватись під час “зеленого” обламування у травні.
На виноградниках плодоносного віку спочатку обламують всі пагони, що розвинулись на штамбі, рукавах та двійники. Остаточне обламування пагонів встановлюють в залежності від сорту та стану кущів. Для столових сортів оптимальне навантаження кущів пагонами вважається на рівні до 20 одиниць на 1 погонний м; для технічних сортів з великою за масою грона – 25-30 од. на 1 п. м; для технічних сортів з невеликою за масою грона – 30-35 од. на 1 п. м.
На молодих виноградниках в травні місяці необхідно провести операції з зеленими частинами кущів для створення прийнятого формування. Слід врахувати, що невиконання прийомів обламування, прищипування та пасинкування пагонів збільшує строк створення формування кущів та вступу насаджень у плодоношення.
Весна цього року дозволяє провести ремонт молодих виноградників, а також садіння промислових насаджень. Для кращого приживлення саджанців при садінні у поливну воду додають добрива із розрахунку: 80 г діючих речовин (азоту, фосфору, калію) на 100 л поливної води.
Дані фітосанітарних обстежень виноградних насаджень та лабораторні аналізи відібраних зразків лози, ґрунту, рослинних залишків свідчать про збереження досить високого інфекційного зимуючого запасу збудників хвороб: чорної плямистості, оїдіуму, мілдью, сірої гнилі, чорної гнилі та ін. Мікологічним аналізом ідентифіковано збудників антракнозу, альтернаріозу та збудників, які викликають інфекційне всихання кущів (чорний рак, еутіпоз, еска та ін.).
Для запобігання поширення первинної інфекції хвороб слід передбачити проведення другого весняного профілактичного обприскування у фазу 3-5 справжніх листків (довжина пагона 20-25 см). В цей період ефективно буде застосувати фунгіциди контактної дії: Делан (0,75 кг/га), Полирам ДФ (2,0 кг/га), Антракол 70 WP (15 кг/га), Дітан М-45 (2,0-3,0 кг/га), Хорус (0,5-0,7 кг/га), Пергадо R (4,0-5,0 кг/га), Фольпан 50, с.п. (3,0 кг/га), Мерпан 50, с.п. (2,5 кг/га), Шавит Ф (2,0 кг/га) та фунгіциди на основі міді та сірки, які бажано вносити баковою сумішу. Доцільно разом з пестицидами використовувати допоміжні речовини (багатофункціональні ад’юванти природного походження на основі рослинних масел) типу Кодасайд 950 М.Е. (1,5-2,5 л/га), Сільвет Голд 100 М.Е. (0,025-0,05% р-р) та ін., які сприяють підвищенню ефективності використання засобів захисту рослин шляхом максимального змочування як верхньої, так і нижньої поверхонь листка робочим розчином та оптимізують норму витрат робочої рідини.
Через ранню весну виліт метеликів гронової листокрутки був зафіксований 11 квітня, у минулого році літ шкідника розпочався 2 травня, а у 2014 році виліт шкідника фіксували 19 квітня.
У зв’язку з прохолодною та дощовою погодою у квітні місяці літ метеликів дуже розтягнутий та переривчастий тому, при оптимальних погодних умовах, масовий літ листокрутки слід очікувати в другій половині травня.
Боротьбу з гроновою листокруткою слід проводити в період масового відродження гусениць, так як з цього і до досягнення ними 1-2-го віку гусениці найбільш сприйнятливі до впливу більшості інсектицидів, а саме через 7-10 днів після початку масового льоту метеликів на феромонні пастки. В цьому році календарно це 10-13 травня, хоча у минулому році обробку було зроблено на 10 днів пізніше (20-23 травня).
В даний час, на виноградниках України, проти гронової листокрутки дозволено використовувати близько 30 інсектицидів і інсектоакарицидів. Високу технічну ефективність мають наступні препарати: Воліам Флексі (0,3-0,5 л/га), Проклейм (0,3-0,4 л/га), Карате Зеон (0,15-0,2 л/га), Номолт к.с. (0,5 л/га), Бі-58 Новий (1,2-3,0 л/га), Децис Ф-люкс к.е. (0,4-0,6 л/га), Люфокс (0,5-1,0 кг/га), Матч (1,0 л/га), та ін.
Слід зазначити, що захисні заходи на винограді проти шкідників проводяться в основному проти гронової листокрутки і кліщів. Ці ж обробки регулюють розвиток інших видів шкідників (кліщів-фітофагів, зудня, філоксери, цикад, трипсів та ін.), при низькій їх чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні близькому економічному порогу шкідливості.
Для захисту виноградників від бур’янів у весняний період рекомендуємо застосовувати гербіциди суцільної дії гліфосатної групи: Гліфос Супер, в.р. (3,2 л/га), Раундап Макс, в.р. (3,2-6,0 л/га), Домінатор 360, РК (4,0-8,0 л/га), Клінік Макс (2,0-4,0 л/га) та ін. Препарати слід вносити за умови інтенсивного їх росту (календарно в першій декаді травня) в період коли основна маса бур’янів досягне висоти 15-20 см.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |