Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 липня 2016 року
Опубліковано: 01.07.2016 р., 09:32 | Автор: Кузьменко Артем
Червень 2016 року на півдні України відзначався спекотною зі зливовими дощами погодою. Середньомісячні температури повітря коливалися у межах 21-22 ºС, а у третій декаді середня температура підвищилась до 24-26 ºС. Максимальні температури повітря досягали 34-36 ºС, а мінімальні знижувались у першій декаді до 7-10 ºС. За даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума середньодобових температур вище 10 ºС на 30 червня становила 1437 ºС, що на 227 ºС вище за норму. У кінці червня по всій виноградарській зоні пройшли рясні зливові дощі, їх кількість варіювала від 35 мм у Херсоні до 100 мм по Одесі.
У зв’язку з високим вологозабезпеченням ґрунту, основні заходи з догляду за насадженнями протягом літа повинні бути спрямовані на збереження і раціональне використання вологи. В першу чергу це недопущення забур’яненості виноградників та підтримання верхнього шару ґрунту у пухкому стані, для чого за потреби проводять неглибокі (7-10 см) культивації з одночасною обробкою ґрунту в рядах. Слід зазначити, що у поточному році бур’яни на виноградниках можуть створювати конкуренцію за вологу, сприяти спалаху розвитку сезонних хвороб, запізненню фази достигання ягід та незадовільному визріванню пагонів.
На насадженнях, де в минулі роки догляду за кущами приділялась належна увага і пошкодження кущів було незначним, виноград добре розвивається. Очікується висока врожайність, але поряд із цим є окремі ділянки, які мають значні зимові ушкодження. Навантаження кущів по технічних сортах не перевищує 60-80% норми, а на столових – 40-60%. Обламування, прищипування, пасинкування пагонів треба проводити диференційовано з урахуванням необхідності збереження або відновлення окремих органів кущів.
Опади та оптимальні температури повітря сприяли процесу активного росту винограду. Середня довжина приросту пагонів, що розвинулись з голови кущів, на більшій частині площ виноградників досягає 100 – 150 см.
Загалом, враховуючи добру розвиненість та оптимальну плодоносність зелених пагонів на основній площі виноградників, особливе значення в заходах із покращення загального фітосанітарного стану займає своєчасне проведення підв’язки зелених пагонів з метою їх оптимального розміщення у площині шпалери і кращого провітрювання, видалення порослі, яка розвинулася з голови кущів і на штамбах та інше. У час, що залишився, необхідно спрямувати зусилля на створення оптимальних умов для росту і дозрівання врожаю.
На молодих (2-4 річних) насадженнях продовжують проводити зелені операції (обламування, прищипування, пасинкування), спрямовані на створення запланованого формування кущів винограду. Також потрібно в стислі терміни провести катаровку.
Слід зазначити, що гарантом отримання високого врожаю і відновлення кущів в поточному році буде якісне і своєчасне виконання всіх робіт із догляду за насадженнями на фоні високої загальної культури виноградарства.
На 1 липня 2016 року спостерігається продовження льоту метеликів ІІ покоління гронової листовійки, який розпочався у кінці першої декади червня. У господарствах, де вчасно було проведено обробку проти гусеней І покоління, чисельність самців шкідника, відловлених на 1 пастку, не перевищує 2 – 5 екземплярів на добу.
На відміну від минулого року на виноградних насадженнях не спостерігається значної чисельності сисних шкідників – трипсів, цикадових. Також відмічаються ушкодження бруньковими кліщами та листогризучими шкідниками (скосарями, п’ядунами, пістрянкою). Ці шкідники розвиваються осередками та їх чисельність не перевищує економічного порогу шкідливості.
Протягом червня спостерігався інтенсивний розвиток мілдью винограду. На 1 липня відмічається виникнення вторинної інфекції цієї хвороби. Для захисту в цей період рекомендується застосовувати фунгіциди: Ридоміл Голд мц, ВДГ, Пергадо 270 в.г., Квадріс 250 к.с., Танос 50 в.г., Акробат мц, ВДГ, Мелоді Дуо 66, 75 в.г. та інші.
Оїдіум на даний час знаходиться у стадії латентної інфекції. Але у деяких господарствах півдня України спостерігається значний його розвиток. Для ефективного захисту від цієї хвороби рекомендується обробка фунгіцидами: Талендо 20, к.е., Діналі 90, к.д, Нативо 75, в.г., Топаз 100, к.е. та ін. При появі ознак хвороби (сірого спороношення) слід використовувати контактні препарати: Тіовіт Джет 80 в.г., Кумулюс ДФ, в.г. та інші.
Сонячні опіки, а також інтенсивні опади й град (29 червня) викликали розвиток білої гнилі. Також існує загроза ураження й сірою гниллю (особливо на ділянках із значними ушкодженнями гронової листокрутки), яка розвивається при температурі від + 5 … + 30 ˚С і високої вологості, найбільш інтенсивно при вологості вище 70%. Для захисту від цих хвороб слід застосовувати препарати із побічною дією на гнилі.
Фітосанітарні спостереження виявили також розвиток на деяких ділянках антракнозу та альтернаріозу.
На виноградниках можливе застосування й інших препаратів, рекомендованих «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні…» за умови виконання регламентів їх застосування та рекомендацій спеціалістів.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |